Сьогодні-завтра!? Наступ з Білорусі: Лукашенко ва-б@нк – страшнuй наказ, ЗСУ готові. Переможемо!
Окупаційні війська технічно вже можуть перейти в наступ на Україну з території Білорусі, проте є один нюанс. У загарбників немає головного –злагодженості та ретельно складеного плану. Про це розповів військовий історик Роман Пономаренко в ефірі “Радіо НВ”.
“Якщо брати технічний бік справи, то вони вже навіть сьогодні-завтра можуть розпочати цей наступ. У них умовно є військове угруповання. Різні цифри називають: чи то 70 тисяч зосередили, чи то під 100 тисяч. У них є військова техніка, запаси боєприпасів там. Технічно, на папері, у них вже зараз є люди і всі складові для того, щоб перейти у цей наступ”, – розповів історик.
Однак, додав експерт, у російсько-білоруського угруповання є проблеми, які не дозволяють їм наступати з півночі:
“Немає головного – немає злагодженості. І немає ретельно спланованого плану. І можливості того, що коли вони перейдуть в наступ, все буде відбуватися за їхнім планом”, – зазначив Пономаренко.
Історик також звернув увагу на те, що росіяни ще з радянських часів прив’язані до наказів, вони не мають ініціативи. Це, на його думку, не дозволить виконати плани Кремля.
Водночас Американські експерти з ISW кажуть, що створення польового госпіталю в Білорусі під час спільних навчань з російською армією є ознакою того, що Росія може атакувати з цього напрямку.
Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW).
“Польові госпіталі не потрібні для тренувань і можуть свідчити про готовність до бойових дій. Поява польових госпіталів у Білорусі на початку 2022 року була одним з останніх індикаторів перед тим, як Росія почала своє повномасштабне вторгнення”, — зауважили військові експерти.
У звіті нагадали, що у цей час російські та білоруські військові проводять спільні військові навчання в Білорусі. Військові бази цієї країни, яка політично і фінансово залежить від Москви, доступні для російської армії і планування нападів на Україну.
Ще однією подією, яка насторожує експертів, є візит білоруського лідера до Москви – 26 і 27 грудня Лукашенко і Путін знову зустрінуться на неформальному саміті Співдружності Незалежних Держав (СНД).
Американський інститут також розглядає можливість того, що розміщення російських військ у Білорусі є диверсійною тактикою для відволікання уваги українських сил від оборони на Донбасі. Експерти припускають, що Росія насправді може розпочати наступ у Луганській області на сході України чи в іншому місці.
Раніше очільник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов пояснював, що Російська Федерація створює видимість підготовки наступу з боку Білорусі.
Буданов вважає, що маневри військової техніки на кордоні Білорусі з Україною були покликані збити ЗСУ з пантелику і змусити українське командування відвести частину своїх військ із південного та східного напрямків.
“Все це елементи дезінформаційних кампаній”, — зазначив він.
Останніми тижнями Росія працювала над зміцненням своїх військових баз на території Республіки Білорусь. Російські мобілізовані прямували до Білорусі потягами, після чого поверталися. Буданов назвав ці переміщення “гойдалкою”.
Глава Головного управління розвідки додав, що таку тактику використав СРСР під час Другої світової війни. Тоді радянські солдати також пересувалися залізницею, щоб зображати атаку чи відступ.
Начальник ГУР заявив, що загроза вторгнення в Україну з півночі зберігається, проте не є неминучістю.
“Було б неправильно скидати з рахунків цю можливість, — додав він, — але також неправильно говорити, що у нас є якісь дані, які б підтверджували її існування”, — сказав Кирило Буданов журналістам.