Плюс $350 за 15 хвилин. Ціна газу в ЄС побила новий рекорд – 5 країн вимагають розслідування
Ринкова ціна на газ в Європі знову обновила історичний максимум і перевищила $1950 за тисячу кубометрів 6 жовтня. До цього ціна газу послідовно пробивала позначки в $1600, $1700, $1800 та $1900. Останні три “висоти” були взяті буквально за 10 хвилин. П’ять країн Євросоюзу вже зажадали розслідування – вони хочуть офіційно з’ясувати, що стало причиною енергетичної кризи. В Україні газ теж стрімко дорожчає, правда, тільки для промисловості.
Читайте також:
Газ з поставкою в листопаді 6 жовтня в початку торгів на біржі ICE Futures продавався вже по 130 євро за МВт*год. Це еквівалентно $1559 за тис. Куб. м, а до 11:40 за київським часом пікова ціна досягала вже $1969 (161,5 євро за МВт*год), свідчать дані індексу TTF.
Напередодні, 5 жовтня, вартість газу в ЄС тричі била рекорди, останньої пікової відміткою в цей день стали $ 1300.. При цьому попит на енергоресурси виріс до рекорду за 25 років, Повідомили в Єврокомісії, пише Reuters.
На цьому тлі п’ять країн ЄС – Франція, Іспанія, Чехія, Румунія і Греція – заявили про необхідність розслідування ситуації. Про це йдеться в спільній заяві міністрів економіки та фінансів цих держав. Крім розслідування, вони вимагають встановити загальні для всього ЄС правила формування запасів газу. Наразі газові сховища ЄС заповнені куди менше, ніж минулого року.Глобальна загроза кризи
У Bloomberg впевнені, що взимку 2021-22 років планета ризикує зіткнутися з критичними енергетичними проблемами. Багато країн і регіонів вже зіткнулися з серйозними наслідками, хоч і не всі вони пов’язані з високими цінами на європейський газ:
Читайте також:
- Нідерланди. Через європейську газову кризу в країні стрімко зростають ціни на електроенергію. Це змушує закривати або скорочувати роботу теплиць. Нідерланди є найбільшим постачальником тепличної продукції в ЄС, що ставить під загрозу поставки продуктів.
- Франція. Президент Еммануель Макрон вирішив заблокувати підвищення регульованих тарифів на газ, а також знизити податки на електроенергію, щоб пом’якшити невдоволення громадян. У вересні комунальні тарифи в країні вже і так виросли на 8,7%.
- Великобританія. Тут енергокриза сталася не через брак газу, а через брак водіїв. Однак наслідки теж масштабні – АЗС закрилися, люди буквально билися за бензин і “дизель”, а влада закликала на допомогу військових.
- Китай. У КНР переживають брак електроенергії через нові правила щодо викидів для вугільної та газової генерації. Уряд країни вже закликав держкомпанії забезпечити енергопостачання за всяку ціну, виробникам вугілля наказали працювати на повну потужність. Завдання повинно бути виконано, навіть якщо вони перевищать річні ліміти квот. Це ще більше піднімає вартість газу та вугілля у світі.
- США. Незважаючи на те, що газ у Північній Америці поки що майже в 10 разів дешевший, ніж у Європі, там теж чекають його подорожчання. Наприклад, в Новій Англії (включає штати Мен, Вермонт, Нью-Гемпшир, Массачусетс, Коннектикут і Род-Айленд) покупці очікують, що газ подорожчає майже в 4 рази, пише Reuters.
Зате акції російського “Газпрому” на тлі рекордно дорого газу відновили історичний максимум. Тепер їхня ціна становить більш ніж 382 рублів (майже 140 грн) за штуку.
В Україні – небувало дорогий газ для бізнесу
Рекордні ціни на газ не обійшли стороною і Україну. На біржі вартість жовтневого палива для бізнесу злетіла до 38,5 грн за кубометр, за даними “Нафтогаз-Трейдинг”. Такі розцінки завдають серйозного удару по промисловості. Як результат, можуть злетіти ціни буквально на всю продукцію українського виробництва.
Що цікаво, в Європі промисловці закуповують газ переважно не за біржовими цінами, а за довгостроковими контрактами, йдеться в матеріалі OBOZREVATEL. Таким чином, європейські виробники можуть закуповувати газ в жовтні по 300-700 євро за тисячу кубів, тобто більш ніж у два рази дешевше, ніж на біржі. Ця ситуація ставить під удар конкурентоспроможність українського виробництва, адже в нашій країні ціни на газ офіційно прив’язані до біржових.
Читайте також
А от газ для населення продається переважно за колишньою ціною – близько 8 грн за куб залежно від постачальника. Таку вартість передбачають фіксовані річні тарифи, які діятимуть до кінця квітня 2022 року.
Втім, є і ті, кому доведеться платити значно більше. Крім нечисленних клієнтів на місячних тарифах, це ті, кого перевели до постачальника “останньої надії”. Таким українцям в жовтні доведеться заплатити 16,56 грн за куб. м газу.