Обоpудка cтоліття? Навіщо Тpамп так “пpоштовхує” купівлю Гpенландії
Обраний президента США має намір значно розширити кордони США.
Для цього він відправив свою команду на чолі зі своїм старшим сином до Гренландії.
Трамп-молодший написав у соцмережі, що прилетів до Гренландії як турист, для запису відео.
Проте його батько у мережі швидко пояснив справжню мету візиту – переговори по придбанню Гренландії. “Прийом був чудовий. Їм і всьому Вільному світу потрібні безпека, захист, сила і мир! Ця угода має відбутися. MAGA. Зробимо Гренландію великою знову!” – зазначив він.
Однак лідер американських республіканців не зрозумів усієї гами почуттів приймаючої сторони.
Питання в ціні?
За даними видання Politico, раніше прем’єрка Данії Метте Фредеріксен з посиланням на прем’єра Гренландії Муте Егеде заявляла: острів ясно дав зрозуміти, що не продається і ніколи не виставлятиметься на торги.
Проте 7 січня Фредеріксен змінила позицію: “Ми явно зацікавлені в тому, щоб саме США відігравали більшу роль у регіоні, а не, наприклад, росія”.
Точка зору Муте Егеде теж зазнала коректив. У новорічну ніч він наголосив на тому, що Гренландії варто ставати більш відкритою, зокрема – для співробітництва із сусідніми державами. “Наше торгове співробітництво з іншими країнами і наші торгові відносини не можуть продовжуватися лише через Данію”, – заявив він.
Ці точкові зміни можна розцінювати як крок до більшої співпраці зі США по розвитку Гренландії.
Схоже, що у питанні з’явилася конкретика. “Звісно, важливо, щоб гренландці самі приймали рішення про те, що їх чекає у майбутньому”, – заявила Фредеріксен.
Корона проти
Оборудці може завадити данський король Фредерік Х, котрий зійшов на трон у січні 2024 року як наступник королеви Маргрете ІІ. На знак своєї позиції він зробив на королівському гербі Гренландію і Фарерські острови помітнішими, а замість трьох корон (альянсу Данії, Швеції та Норвегії) тепер геральдичні звірі – символи Гренландії (білий ведмідь) і Фарерських островів (баран).
Муте Егеде опинився у неприємній ситуації.
З одного боку, його курс – повна незалежність Гренландії від Данії. Заради цього готується проєкт Конституції. З іншого, логічним було б у рамках цього курсу перейти під владу США як окремий штат чи самоврядна територія. Це дозволило би без Егеде легко виграти цьогорічні вибори. Однак перехід під США – це зміна суверена, а не незалежність. Тому Егеде ризикує втратити все.
Оранжерея для місцевих
“Ми будемо захищати й берегти (Гренландію.- Gazeta.ua) від дуже жорстокого зовнішнього світу”, – обіцяє Трамп. Але захист може вилитися у збільшення військової присутності США на острові, чому місцеві жителі, котрі мають старі рахунки з офіційним Копенгагеном, не дуже раді.
Трамп-молодший метою свого візиту назвав бажання “поговорити з людьми”. Справді, гренландське суспільство набагато закритіше за данське, тому самі данські політики на місці вимушені з’ясовувати, чого хочуть гренландці. Можливо, старший син Дональда Трампа хоче прозондувати ґрунт перед “угодою століття” і проагітувати за оборудку свого батька.
Цілі мільярдерів
Обраний президент США явно хоче зайти у Білий дім із “приданим”. Оскільки досягти угоди бодай про припинення вогню в Україні швидко не вдалося, більш реальним кейсом йому та команді видається Гренландія.
За даними The Divider, купівлею острова марив мільярдер і власник косметичної компанії Estée Lauder Рональд Лаудер. Він і нині запропонував себе як переговорника. На додачу, у 1917 році саме у Данії США успішно купили нині американські Віргінські острови.
У Гренландії є аерокосмічна база США, до якої Вашингтон волів би мати гарантований постійний доступ. Острів розташований на перехресті стратегічних морських шляхів. Зокрема, це Північно-Західний прохід та маршрут “Гренландія-Ісландія – Велика Британія”. Через острів пролягає найкоротший морський шлях з Північної Америки до Європи. Купівлею Гренландії США поставили би суттєву перепону зростаючому проникненню російсько-китайських сил у регіон. Нарешті, за дослідженнями 2023 року, 37 із 50 критично важливих для США мінералів можуть бути знайдені у Гренландії у великих або помірних кількостях.
Перекроїти глобус
Увечері 7 січня Дональд Трамп провів тривалу пресконференцію у своєму маєтку Мар-а-Лаго. Щодо Гренландії він не дав обіцянки не застосовувати воєнну силу для встановлення контролю над нею та над Панамським каналом.
Переговори з владою Панами щодо Панамського каналу, за його словами, тривають. Обраний президент США вже і назву для каналу придумав – Американський.
Цікаво, що, стосовно України, він зазначив: розуміє “почуття Росії”, котра заявляє про неприпустимість вступу нашої країни до НАТО.
На тій же пресконференції він повторив, що купівля Гренландії потрібна для безпеки всього світу. “Люди, вірогідно, проголосують за незалежність або перейдуть до США. Якби вони це зробили, я би встановив тарифи для Данії на дуже високому рівні”, – пообіцяв він і назвав візит свого сина на острів плідним. За словами Трампа, його посланець поспілкувався і почув багато.
Не забув і про Канаду: “Нам треба стерти цю штучно проведену лінію”. Водночас Трамп зазначив, що міг би закупати криголами, яких йому потрібно буде багато.
Це означає, що Дональд Трамп не впевнений в успіхові якоїсь із заявлених територіальних угод і активно зондує ґрунт.
Автор: Лілія Брудницька, політична оглядачка, для Gazeta.ua