Не ведіться на це: як зрозуміти, що ваш роботодавець — шахрай
Ці моменти під час працевлаштування повинні одразу викликати у вас підозру.
Ніхто не застрахований від обману і розчарувань на роботі. Ситуації із затримками, недоплатами або невиплатами зарплат, неоплачуваними тестовими завданнями або понаднормовими годинами, примусом до виконання чужих обов’язків зустрічаються не так вже й рідко. Не кажучи вже про дивне керівництво і колектив, які більше нагадують гадюшник. Але зустрічаються і такі вакансії та пропозиції, яких спочатку краще уникати, адже у кращому випадку ви втратите власний час або гроші, а в гіршому — станете фігурантом кримінальної справи, інформує Ukr.Media.
Громіздке тестове завдання
Тестування кандидатів — справа звичайна. Навряд чи вас взагалі кудись візьмуть, не спробувавши в роботі. Зазвичай, тестове завдання, незалежно від того, оплачується воно чи ні, невелике за обсягом. Роботодавець хоче, щоб ви продемонстрували свої професійні навички. Найчастіше на це йде 1-2 дні, а то і всього лише година часу.
Але якщо вам пропонують самостійно розробити якийсь проєкт, і терміни — від тижня до місяця, причому, ніякої договір з вами не укладають, то ситуація виглядає сумнівною. Найімовірніше, що вашими результатами скористаються, але на службу не візьмуть, повідомивши, що інший кандидат сподобався більше. Перевірити все це досить складно.
Якщо все ж начальство або кадровики наполягають на виконанні великого обсягу робіт в якості тесту, вимагайте офіційного оформлення договору, в якому буде вказана сума оплати. Це хоч якась страховка.
Плата за працевлаштування
Це найбільш частий вид обману потенційних кандидатів на вакансії.
На перший погляд, пропозиція може виглядати цілком солідно: багато обставлений офіс, обіцянка високої зарплати і швидкого кар’єрного зростання. І раптом, коли ви вже в передчутті вигідного місця, вам пропонують внести невелику суму грошей. За оформлення якихось документів, за медогляд, робочий одяг, передоплату або заставу за якісь товари або матеріали…
Малоймовірно, щоб дійсно солідна контора вимагала від шукачів грошей на етапі працевлаштування. Адже ви сюди прийшли, щоб заробляти, а не щоб витрачати кошти. З імовірністю 90% це шахраї. І швидше за все, їхня мета — не набрати персонал, а отримати від таких, як ви, якусь суму грошей. Найчастіше через тиждень-другий такі “роботодавці” зникають.
Щоб убезпечити себе, як тільки з вас починають вимагати гроші, вставайте і йдіть (зрозуміло, спочатку ввічливо попрощавшись). Якщо почнуть затримувати, можете сказати, що у вас в цей момент немає з собою потрібної суми, і на картці теж немає…
Якщо ви навели довідки і бачите, що контора існує давно і відгуки про неї начебто непогані, можна ризикнути. Але обов’язково вимагайте на руки квитанцію. І пам’ятайте, що гроші з вас мають право просити тільки після офіційного оформлення працевлаштування, а якщо вас не візьмуть на роботу, то гроші зобов’язані повернути.
Вам пропонують підписати документи, які не є трудовим договором
Зазвичай, при прийомі на роботу оформляється трудова книжка або укладається договір. Це може бути трудовий договір, договір підряду або замовлення. Але іноді співробітника просять оформитися як індивідуального підприємця або самозайняту особу, щоб організація не платила податків. Подумайте — а чи потрібний вам такий головний біль?
Ще більш “кошмарний” варіант — коли вам підсовують кредитний договір або оформляють на якусь керівну посаду, яку, ясна річ, ви будете займати тільки на папері. У разі чого на вас можуть повісити велику суму грошей. Тому, навіть якщо вас запевняють, що підписання незрозумілих паперів — проста формальність, уважно читайте їх і ставте свій підпис лише у тому разі, якщо вони стосуються безпосередньо трудових відносин і посада відповідає тій, на яку ви претендуєте.
Переведення в готівку грошових переказів
Зазвичай такі пропозиції зустрічаються не на офіційних робітних сайтах, а в соцмережах і на деяких форумах. Претендентам пропонують дати номер своєї банківської карти, на яку приходитимуть грошові перекази. Гроші потрібно буде знімати в банкоматі і, залишивши собі певний відсоток, решту віддавати “шефу”.
Тут без варіантів: ви стаєте учасником злочинної схеми. Такими схемами користуються наркодилери, аферисти, які крадуть гроші з чужих банківських рахунків, ті, хто промишляє незаконним переведенням у готівку.
Якщо злочинці будуть виведені на чисту воду, то і вам, швидше за все, буде непереливки. Навряд чи вам хтось повірить, що ви нічого не знали. Адже чесним людям не треба приховувати свої дані. І ви не могли не розуміти, що берете участь у криміналі.
“Загадкова” доставка
Зарплата у кур’єрів зазвичай — копійки. І якщо вам обіцяють 30 тисяч на тиждень за те, що ви час від часу будете кудись щось відвозити, то з великою ймовірністю це збут наркотиків, зброї або інших заборонених речей. Такі оголошення час від часу з’являються в мережевих групах, на зупинках громадського транспорту. Іноді інформацію пишуть прямо на стінах будівель або на асфальті. Ведуться на неї, зазвичай, молоді люди до 30 років, які мріють про легкий заробіток.
Ризик для таких “кур’єрів” дуже великий. І якщо навіть вам не повідомили, що саме доведеться возити, сказали, що потрібно просто “відвезти пакет”, ви знову ж потім нікому нічого не доведете. Зате можете роздобути реальний тюремний термін.
Загалом, від таких “варіантів працевлаштування” краще утриматися.