Україна скоро отримає нові вакцини від kор0н@вірусу: що відомо про препарати і чим вони кращі
Україна скоро отримає нові препарати для проведення вакцинації від коронавірусу. Крім додаткових поставок Pfizer очікуються Moderna та Janssen.
Ці вакцини вже довели свою ефективність у багатьох країнах світу. Але вони мають низку відмінностей та особливостей. Детальніше про це читайте в матеріалі OBOZREVATEL.Janssen
Вакцину розробила американська компанія Johnson & Johnson. Вона має векторний принцип дії: в організм потрапляє ослаблений вірус, його завдання – ознайомити нас c SARS-CoV-2, проти якого і потрібно виробити імунітет. Схожий принцип дії в AstraZeneca.
Порівняно з іншими вакцинами, Janssen має кілька важливих переваг:
- для завершення вакцинації людині потрібна тільки одна доза;
- препарат можна зберігати в звичайному холодильнику, він не вимагає якихось особливих умов (на відміну від Pfizer).
- вартість однієї дози становить близько 10 доларів.
- повний захист настає приблизно через два тижні після введення ін’єкції.
Ефективність вакцини, згідно з дослідженнями, становить 67%. Також препарат з імовірністю в 85% захищає від важкої форми захворювання на COVID-19.
Крім того, Janssen ефективно захищає і від мутацій коронавірусу – зокрема, від штамів Дельта, британського та південноафриканського варіантів інфекції.
Побічні ефекти. Тут список стандартний. Найчастіше в пацієнтів болить і набрякає рука в місці уколу, виникає головний біль, втома і підвищена температура. Однак навесні фахівці зафіксували кілька випадків тромбозу після вакцинації Johnson & Johnson.
Поки що точний зв’язок між цією побічною дією та препаратом встановити не вдалося. Європейське агентство лікарських засобів відзначило, що навіть у разі можливого зв’язку користь від вакцини значно перевищує ризики.
Наразі вакцину від Johnson & Johnson використовують у 44 країнах світу. Зокрема, це США, Канада, Великобританія, Німеччина, Естонія, Португалія, Швеція, Швейцарія, Бразилія.Moderna
Розробкою препарату займалася американська компанія Moderna. Препарат належить до нового типу РНК-вакцин, тобто являє собою не розчин ослаблених вірусів і не їхні білки, а чистий генетичний матеріал збудника – його РНК.
Ефективність захисту від COVID-19, що забезпечується вакциною через 14 днів після введення першої дози, становить приблизно 92%. Всього потрібно ввести дві дози з інтервалом у місяць.
Moderna успішно працює проти нових штамів коронавірусу – зокрема, Альфа (“британський”), Бета (“південноафриканський”) і Дельта (“індійський”). Рівень захисту фахівці оцінили “від хорошого до відмінного”.
Побічні ефекти. Після вакцинації може виникнути біль у місці уколу, набряк і почервоніння, занепад сил, головний біль, людину морозить, болять суглоби. Також існує ризик сильної алергічної реакції через несприйняття компонентів. Утім, такі застереження стосуються й інших вакцин.
Крім того, управління з санітарного контролю за продуктами й медикаментами США стверджує, що після вакцинації Moderna існує підвищений ризик міокардиту (запалення серцевого м’яза) і перикардиту (запалення тканини, що оточує серце). Проте такі випадки дуже рідкісні.
Зараз вакцину Moderna використовують у Євросоюзі, Великобританії, США та Канаді.Pfizer
Розробкою займалися німецька біотехнологічна компанія BioNTech і американський фармацевтичний гігант Pfizer. Цей препарат створений за унікальною технологією: після потрапляння всередину людської клітини вакцина синтезує білок антигену S (частина унікального шипоподібного білка SARS-CoV-2), а наш організм виробляє на нього імунну відповідь.
Саме із застосуванням нової технології пов’язаний один із головних недоліків вакцини – на відміну від інших розробок, Pfizer потрібно зберігати за температури -70 °C. А для цього необхідне спеціальне обладнання.
За даними виробника, ефективність після першої дози становить 90%, після другої – 95%. Проти нового штаму Дельта вакцина має 90-відсотковий захист.
Побічні ефекти. Біль у місці ін’єкції, підвищення температури, втома, головний біль, морозить, біль у м’язах, діарея – це найпоширеніші реакції організму, вони можуть тривати протягом декількох днів.
Як і у випадку з Moderna, у Pfizer можливий ризик розвитку міокардиту й перикардиту. Американський регулятор стверджує, що побічні явища набагато частіше спостерігаються у чоловіків, симптоми проявляються через кілька днів після вакцинації.
Водночас в США на 300 млн доз вакцин було виявлено всього 1,2 тисячі випадків міокардиту і перикардиту. “Зв’язку між щепленням і випадками захворювання встановлено не було. Наразі немає жодних доказів того, що вакцина BioNTech / Pfizer підвищує ризик виникнення міокардиту”, – йдеться в заяві компанії.
Вакцина схвалена для використання в 91 країні світу, зокрема і в Україні. Повний перелік тут.А які вакцини використовують зараз?
За даними Міністерства охорони здоров’я, на сьогоднішній день від коронавірусу вакциновано 2 998 614 українців. При цьому 898 тис. осіб отримали дві дози препарату.
Для імунізації населення використовують такі препарати:
- Covishield (AstraZeneca) – 846 338 вакцинованих;
- CoronaVac (Sinovac Biotech) – 655 679 вакцинованих;
- Comirnaty (Pfizer-BioNTech) – 598 133 вакцинованих.
“Зараз в Україні є 2 млн 628 тис. доз вакцини. Ми нарощуємо масштабну кампанію з імунопрофілактики”, – недавно заявив глава Міністерства охорони здоров’я Віктор Ляшко.
За словами міністра, до кінця літа Україна отримає понад 11 мільйонів доз COVID-вакцин. Йдеться про препарати CoronaVac (5,3 млн), Moderna (2 млн), Pfizer (1 млн), CoviShield (1,5 млн) і Novavax (4 млн).