У чому різниця між КТ і МРТ: розповідає нейрохірург
Діагностична візуалізація відіграє вирішальну роль у визначенні джерела медичної проблеми, а також надає інформацію, необхідну для діагностики різних захворювань.
Якщо ви коли-небудь діставали травму, найімовірніше, ви проходили обстеження. Візуалізаційні тести — надзвичайно потужні інструменти, які можуть допомогти лікарям діагностувати низку захворювань.
Лікар-нейрохірург Ярослав Мідик розповів своїм підписникам, у чому ж полягає різниця між КТ та МРТ і чому інколи треба зробити одне, а не інше.
Їхня різниця суттєва:
- КТ – шкідлива;
- МРТ – нешкідлива.
КТ означає комп’ютерну томографію. Процес схожий на МРТ, оскільки вас попросять лягти на рухомий стіл, який проведе вас через круглий КТ-сканер. Цей апарат використовує рентгенівські промені, щоб отримати зображення поперечних перерізів певних частин тіла під різними кутами. Потім ці 2D-зображення надсилаються на комп’ютер, де вони перетворюються на 3D-зображення. КТ в нейрохірургії використовується для того, щоб побачити кістки черепа і хребта, наприклад, інсульти та різні гострі стани. До речі, на сьогодні є МРТ, які також можуть все це показати.
МРТ розшифровується як магнітно-резонансна томографія. Під час МРТ-сканування вас попросять лягти у довгий відкритий тунель, який має назву МРТ-сканер. Він використовує радіохвилі, які відбиваються від молекул жиру та води у вашому тілі. Ці сигнали надсилаються на комп’ютер для створення зображення ураженої ділянки. МРТ використовується, щоб подивитися стан м’яких тканин. Наприклад, спинний мозок, нерви, зв’язки або різні стенози.
КТ – це той самий рентген, але набагато потужніший, це – опромінення. МРТ працює інакше: у ній реєструються атоми водню і вона безпечніша. Інакше кажучи, там звичайний магніт – і з людиною нічого не стається. Тож МРТ можна робити стільки разів, скільки необхідно.
Причини проходження МРТ можуть бути такими:
- Розірвані зв’язки;
- Проблеми з м’якими тканинами;
- Проблеми з хребтом;
- Проблеми з нервами;
- Запалення.
Причини для проведення КТ такі:
- Екстрена діагностика, наприклад, удари;
- Зламані кістки;
- Згустки крові;
- Травми внутрішніх органів;
- Внутрішня кровотеча;
- Пухлини;
- Розвиток раку.
КТ часто використовується в екстрених ситуаціях, оскільки вона дає швидші результати. Також це надає лікарям можливість швидше встановити діагноз і почати лікування. Наприклад, комп’ютерну томографію можна використовувати під час огляду кровоносних судин для діагностики причини інсульту.
МРТ-сканування зазвичай коштує дорожче, ніж КТ, і надає більш детальні зображення.
Річ не в тому, що один метод кращий за інший, а скоріше – який метод краще відповідає вашим конкретним потребам. Правильна процедура залежатиме від ділянки тіла або типу проблеми, яку лікар намагається діагностувати або точно визначити.