Зимові канікули 2021 в Україні: коли і скільки відпочиватимуть школярі

До Нового року залишилося трохи менше місяця, а отже, скоро і зимові канікули. У переважній більшості регіонів щодо дат ще мовчать.

Швидше за все це говорить про те, що відпочивати учні почнуть за графіком МОН. Але залишається ще фактор COVID-19 та тривалих осінніх канікул.

Який графік канікул затвердило МОН

Навчальний рік у більшості українських шкіл складається із двох семестрів (є школи, де навчаються по триместрах), кожен з яких ділиться на дві чверті.

Відпочивають учні чотири рази на рік. Навесні та восени канікули мають тривати один тиждень, взимку – два. Літо повністю у розпорядженні школярів, звичайно, за винятком випускників, яким треба складати ЗНО.

На навчальний рік 2021-2022 Міністерство освіти і науки затвердило такий графік канікул:

  • осінні канікули – з 25 до 31 жовтня 2021 року;
  • зимові канікули – з 25 грудня 2021 року до 9 січня 2022 року;
  • весняні канікули – з 28 березня 2022 року до 3 квітня 2022 року;
  • літні канікули – з 1 червня 2022 року до 31 серпня 2022 року.

При цьому всі канікули, окрім літніх, не можуть перевищувати 30 днів. А діти так чи інакше за навчальний рік мають відучитися певну кількість годин:

  • учні 1-4 класів – 720 годин;
  • учні 5-9 класів – 890 годин;
  • учні 10-11 класів – 1110 годин.
За графіком МОН, зимові канікули мають бути з 25 грудня 2021 року до 9 січня 2022 року.

Коли будуть зимові канікули насправді

Але є одне “але”. Графік МОН – рекомендація, а не обов’язкова вказівка до дії. На дату канікул можуть вплинути форс-мажори, такі як високий рівень захворюваності на COVID-19, грип, ГРВІ, проблеми з опаленням. Посунути канікули можуть і заради зручності. Наприклад, щоб після святкового четверга не змушувати дітей виходити на один день навчання у п’ятницю.

Так було з осінніми канікулами. У кожному окремому регіоні, населеному пункті та навіть школі одного міста чи громади відпочивали по-різному. Одна з причин – іноді лише формальна автономія шкіл за фактичної влади місцевих органів самоврядування.

У результаті в “червоній” зоні могли відправляти учнів з 1 по 11 клас на дистанційку або канікули, хоча всі 100% співробітників були повністю вакциновані. І не змінювати рішення, навіть коли з 8 листопада усунули всіх, хто не має щеплень, – а таких директорів, вчителів, кухарів та інших працівників шкіл було близько 7% по всій Україні. Хоча до зимових канікул залишилося менше ніж два місяці, на те саме 8 листопада учні майже 1000 шкіл усе ще лишались на осінніх.

Найбільше таких у трьох регіонах:

  • Харківської області – 285;
  • Рівненській – 213;
  • Миколаївській – 113.

Вже за два тижні ситуація покращилася. Як повідомив міністр освіти та науки Сергій Шкарлет, на 22 листопада очно навчалися у 84% шкіл, дистанційно – у 1,7 тис. шкіл. Закладыв на канікулах у статистиці голови МОН уже не було. Проте тривалий осінній відпочинок “відкусив” навчальні години, і їх доведеться якось заповнити.

У переважній більшості регіонів дати зимових канікул ще не оголосили. Ймовірно, це означає, що вони почнуться за графіком – або там ще не визначилися. А ось, наприклад, у Києві та Харкові все-таки прокоментували:

  • Заступник голови КМДА запевнив – “школярі підуть на зимові канікули вчасно”. Це означає, що відпочивати вони мають із 25 грудня 2021 року по 9 січня 2022 року.
  • У Харкові вирішили, що зимові канікули почнуться пізніше за – з 30 грудня. Крім того, до навчального року додадуть один тиждень.

Але очевидно, що головним фактором буде захворюваність на COVID-19. Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко анонсував, що вже наступного тижня “червону” зону можуть залишити одразу щонайменше вісім областей із 19. Це збільшує шанси на те, що канікули пройдуть за планом. З іншого боку, цілком упевненим у часи пандемії ніхто і ні в чому не може бути.

Тож на запитання, коли будуть зимові канікули у кожному окремому регіоні, місті та школі – точної відповіді немає. Все ж таки, найімовірніше, буде “різнобій”, як з осіннім відпочинком. Десь почнеться раніше, десь за графіком МОН, десь пізніше.

Точні дати зимових канікул у різних регіонах та містах зараз складно спрогнозувати

Як мають працювати школи під час карантину

  • Для роботи в офлайн-режимі в школах повинен бути вакцинованим від коронавірусу певний відсоток співробітників – 80% у “жовтій” та “помаранчевій” (потрібна хоча б одна доза) та 100% у “червоній” (лише обидві дози). Усі вони повинні мати документи, що підтверджують наявність щеплення проти COVID-19, медичних протипоказань або довідки перехворілих. Якщо рівень щеплених нижчий – школа зобов’язана переходити на дистанційне навчання, за винятком учнів 1-4 класів. Про це йдеться у постанові Кабміну №1236.
  • Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко наприкінці вересня повідомив, що навіть за умови необхідного рівня вакцинації серед працівників шкіл можуть відправити на карантин як окремий клас, так і всю школу. Клас – якщо занедужує хтось із учнів. Школа – якщо таких класів буде понад 50%.
  • Проте місцева влада масово відправляє дітей на дистанційне навчання незалежно від рівня вакцинації вчителів, причому й учнів початкової школи також. А десь школярі на тривалих канікулах, які з одного тижня продовжили до двох чи навіть трьох. Як навчалися у всіх регіонах України станом на 8 листопада – OBOZREVATEL зібрав усе, що відомо, тут.
  • Міністерство охорони здоров’я своїм наказом за 4 жовтня затвердило перелік професій, для яких щеплення від коронавірусу є обов’язковим. Серед них є працівники сфери освіти. Виняток – тільки для тих, кому щеплення протипоказане за станом здоров’я. Співробітників шкіл та інших закладів освіти, які не вакцинувалися, почали усувати від роботи з 8 листопада.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *