Всі на вихід! Зеленський влуnuv — розпуск Ради. Депутати наkл@лu: це не чесно — більше не вkр@дуть!
За час повномасштабної війни, 30 народних депутатів були достроково позбавлені мандата, більше половини з них в 2023 році. На сьогоднішній день у Верховній Раді зафіксовано рекордно низьку кількість народних депутатів – 401. За словами Давида Арахамії, є ще багато парламентаріїв, які висловлюють бажання достроково позбавитись своїх повноважень, але їх вже не відпускають.
З Верховної Ради дев’ятого скликання вийшли численні колишні члени «Опозиційної партії – За життя», яка тепер є забороненою. Свої мандати за власним бажанням позбавили Юлія Льовочкіна, Ігор Абрамович, Олег Волошин, Наталія Королевська, Юрій Солод, Тетяна Плачкова, а також Ілля Кива.
Декілька колишніх членів «Опозиційної партії – За життя» втратили свої мандати після позбавлення їх громадянства України. Серед них є Вадим Рабінович, Тарас Козак, Віктор Медведчук, Ренат Кузьмін. Також через припинення громадянства свої мандати втратили Ігор Васильковський від «Слуга народу» та позафракційний народний депутат Андрій Деркач.
З парламенту за власним бажанням, без вказання причин, також вийшли позафракційні народні депутати Дмитро Шенцев, Дмитро Шпенов, Андрій Аксьонов, а також Віталій Данилов з фракції «Батьківщина». Позафракційний народний депутат Максим Єфімов просив позбавити його мандата, щоб зосередитись на роботі у прифронтовому Краматорську, а Вадим Новинський – щоб зосередитись на своїх проєктах та служінні УПЦ.
Інші народні депутати також залишили свої посади в Раді з власної ініціативи: Микола Сольський з «Слуги народу» став міністром аграрної політики, Андрій Костін пішов на посаду генерального прокурора, а Ольга Совгиря була призначена суддею Конституційного Суду України. Народний депутат від «Голосу» Рустем Умєров призвів свій мандат у Фонд державного майна. Михайло Забродський, нардеп від фракції «Європейська солідарність», здав мандат через призначення у керівництво Збройних сил України.
Дмитра Лубінця з групи «За майбутнє» було достроково позбавлено мандату через призначення його омбудсменом.
З інших причин парламент залишили депутати, обрані від партії «Слуга народу». Олександр Трухін у лютому відмовився від мандату після визнання вини у скоєнні кримінального правопорушення – пропозиції надати хабар посадовцю. Конкретно, йшлося про пропозицію патрульному отримати 150 тисяч гривень за можливість залишити місце ДТП.
Юрій Арістов написав заяву про складання мандату після того, як виходила інформація про його сімейний відпочинок на Мальдівах. Правоохоронці підозрюють його у внесенні неправдивих відомостей до офіційних документів для виїзду за кордон: колишній депутат оформив відрядження, а потім, будучи вже за кордоном, використав лікарняний, щоб відпочити.
Крім того, у серпні Рада достроково припинила повноваження Андрія Холодова. За тиждень до цього журналісти повідомили, що він у січні виїхав із країни і з того часу не брав участі у засіданнях.
Крім того, член Комітету ВРУ з питань держвлади та місцевого самоврядування Віталій Безгін заявив, що багато чинних депутатів до наступної Ради не потраплять.
«У 2024 році буде менше грошей. А у 2025 році — ще менше… Єдиний спосіб для будь-якої території, громади триматися на плаву — розширювати свою міжнародну співпрацю», — каже Віталій Безгін.
Він також відповів на питання про те, що Рада буде не лише меншою за кількістю депутатів, а й більш політично поляризованою?
«У тому числі. Ми маємо розуміти, що більша фрагментарність призводить до набагато складніших процесів, де важко буде досягати згоди. Якщо на це накладеться великий прошарок популістичних гасел, великий рівень суспільної втоми, яка вже відчувається на кожній кухні, то це буде дуже важкий процес. Тому я сумнівно оцінюю перспективи життєздатності нової Верховної Ради. Але нехай я помилюся», — підсумував він.