Результати Саміту! Це принесе мир – перші деталі: У Зеленського повідомили. Радісна новина! (ВІДЕО)
В Офісі президента України розповіли про зміст двосторонніх переговорів з країнами-учасницями зустрічі в Саудівській Аравії щодо майбутнього саміту “формули миру”. Завдяки цьому складається картина подальших обов’язків та відповідальності союзників України.
Загалом двосторонні зустрічі були з главами делегацій США, Саудівської Аравії, Фінляндії, Японії, Катару, Франції, ФРН, Іспанії, Норвегії, Туреччини, Польщі та Словаччини, а також з радниками з нацбезпеки та зовнішньої політики лідерів Швеції, ПАР, Бахрейну, Канади, Італії, Данії, Кореї, а також керівником офісу президентки Єврокомісії.
На зустрічах йшлося переважно про подальші кроки за участі цих країн щодо організації саміту “формули миру” та поточні оборонні потреби України.
З комюніке можна припустити, що Фінляндія буде активно залученою до гуманітарного розмінування; Гельсінкі вже надавав допомогу у цьому питанні.
Норвегія, як зазначають, висловила готовність долучитися до реалізації пункту “формули миру” щодо радіаційної та ядерної безпеки, а Швеція – також цього питання та екологічної безпеки.
Туреччина, висловила готовність “виступити лідером у реалізації пункту Формули миру щодо продовольчої безпеки”, а з Польщею та Словаччиною обговорили транспортування українського зерна суходолом в умовах блокади Росією українських портів.
Саудівській Аравії в ОП запропонували зробити внесок у питання звільнення українських полонених і продовження дії Чорноморської зернової ініціативи.
Південноафриканській республіці у Зеленського запропонували зробити внесок у питання звільнення українських полонених, повернення депортованих дітей і продовження дії “зернової угоди”.
З низкою країн Заходу говорили про подальшу військову допомогу, а з тими, хто приєднався до декларації Групи семи щодо “гарантій безпеки” для України – про майбутні двосторонні угоди у цьому питанні.
Так, у комюніке пресслужби Офісу президента про двосторонні переговори з представниками частини країн, які брали участь в зустрічі у Саудівській Аравії щодо майбутнього саміту “формули миру”, йдеться також про обгорорення ОП з радником президента США із нацбезпеки Джейком Салліваном посилення протиповітряної оборони на півдні України, щоб захистити порти.
Говорилося про першочергові оборонні потреби України, зокрема посилення ППО на півдні для захисту портової інфраструктури, яку РФ цілеспрямовано обстрілює після виходу з так званої “зернової угоди”.
“Відбувся обмін думками щодо підсумків Вільнюського саміту НАТО й подальших кроків на шляху до інтеграції України в Альянс. В Офісі Президента України позитивно оцінили початок переговорів зі США щодо укладення двосторонньої угоди про безпекові гарантії для України”, – зазначили у комюніке.
Нагадаємо, що загалом на зустрічі в Саудівській Аравії взяли участь представники близько 40 країн з усього світу.
з Європи – Болгарія, Британія, Данія, Естонія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Румунія, Словаччина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швеція, ЄС як союз;
з Близького Сходу та Азії – Саудівська Аравія, Австралія, Бахрейн, Індія, Йорданія, Катар, Кувейт, Союз Коморських Островів, Китай, Корея, Туреччина, Японія;
з Африки – Єгипет, ПАР;
Північна Америка – Канада і США;
з Південної Америки – Аргентина, Бразилія, Чилі, а також ООН як організація. Раніше ЗМІ називали серед учасників Мексику, проте в опублікованому списку її немає.
“Були різні погляди, але всі присутні засвідчили відданість своїх країн принципам Статуту ООН, міжнародного права та поваги до суверенітету й непорушності територіальної цілісності держав. І саме на цих принципах побудована Формула миру… Зустріч у Джидді стала кроком до практичної реалізації мирних ініціатив, запропонованих Україною. Кожна держава – учасниця консультацій, має змогу проявити лідерство у глобальних зусиллях заради миру. І більшість із них уже визначила свою роль у реалізації окремих пунктів Формули”- повідомили в Офісі Президента України.
Зустріч у Джидді є вже другою зустріччю щодо організації саміту “формули миру”, після першої у Копенгагені.