“Повістку отримають всі”: адвокат назвав сценарії для чоловіків після 16 липня
В міністерстві оборони нагадують, що оновити дані можно в ЦНАПах, ТЦК та у застосунку “Резерв+”.
Сьогодні, 16 липня вже через декілька годин спливає термін, коли військовозобов’язані можуть оновити свої військово-облікові та контактні дані.
Але, як пояснила в коментарі для ТСН.ua заступниця міністра оборони Катерина Чорногоренко, оновити дані після 16 липня буде теж можливо, проте є вкрай важливий нюанс, який стосується усіх військовозобов’язаних.
“Можливість оновити дані після 16 липня буде для усіх військовозобовʼязаних. Інформація і дата оновлення даних відображаються в реєстрі Оберіг. Таким чином, якщо військовозобовʼязаний не оновив дані у встановлений законом термін, про що свідчить часова мітка в реєстрі Оберіг, йому загрожує штраф“, – розповіла ТСН.ua Катерина Чорногоренко.
Повістки для тих, хто оновив і не оновив
Крім того, сьогодні представниця Центрального юридичного управління Генштаба ЗСУ, підполковник юстиції Ірина Гарбуз повідомила: “Автоматично штрафи виписуватися не будуть, тому що відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення накладення штрафу передбачається протягом 3 місяців з дати виявлення правопорушення, але не більше року з дати виявлення такого правопорушення”.
За її словами, повістки будуть надсилатися за тими адресами, які були вказані при оновленні військово-облікових даних.
“Громадянам, які оновили свої військово-облікові дані до 16 липня, можуть надсилатися повістки для проходження ВЛК. Тим громадянам, які не встигли оновити свої військово-облікові дані – до них можуть застосовуватись штрафні санкції, тимчасове обмеження в праві користування транспортними засобами”, – повідомила Гарбуз.
Мати телефон – не обов’язок
Своєю чергою, адвокат Роман Сімутін, який знається зокрема в питаннях мобілізації, каже, що штраф дійсно загрожує тим, хто оновить дані після 16 липня.
“При оновленні даних зазначено, що громадянин повинен надати номер телефона або електронну адресу. Скажіть мені, а де обов’язок мати телефон чи електронну адресу?, – каже Сімутін. – Таке можно припустити, що людина не користується телефоном? Можно. А електронною поштою тим більше. Не є обов’язковим уточнити номер або стати власником телефона. Сама по собі норма про те, що ти не уточнив дані – вона застосовуватись не може. Потрібна конкретика про те, які саме дані не уточнив”.
За припущеннями Сімутіна, близько 10% громадян, на яких буде накладено штрафи, підуть до суду скасовувати їх, близько 50% не будуть сплачувати, а 40% сплатять. “Уявіть, який колосальний “кеш” прийде до бюджету”, – каже Сімутін, аналізуючи ситуацію.
До цього Сімутін додає, що за одне й те саме порушення неможливо притягнути двічі.
“Якщо громадянин не оновив дані, то за це порушення його можуть притягнути один раз. Інше питання, якщо громадянин не з’явився по повістці на ВЛК. В такому випадку штрафи можуть виписувати кожні півтора місяці. А повістку на ВЛК отримають всі, хто оновив дані. Вони вже приходять”, – каже адвокат.
Резюмуючи, Сімутін припускає, що через місяць-півтора порушників можуть почати штрафувати більше, ніж до цього.
Щодо тих, хто не оновив свої дані, Сімутін каже так: “Рандомне питання. Тобто можуть не згадати про таку людину, а можуть згадати”.