Поки ми спали! Термінове звернення президента: Зеленський не став мовчати. Це тільки початок!
Володимир Зеленський зазначив, що масштабна кібератака на українські урядові сайти походила з Росії. Вона є частиною гібридної війни агресора.
Зеленський відповів, яка війна небезпечніша
Кібератака була не першою і не останньою. Про це президент заявив у інтерв’ю американському виданню, повідомляє “24 канал”.
“Наші фахівці мені сказали, що є дуже велика ймовірність, що кібератака походить з Росії”, – заявив політик.
Він зазначив, що звичайна війна є небезпечнішою, аніж кібервійна.
“Ракетні обстріли та авіаційні удари набагато загрозливіші. Наслідки війни важчі, ніж наслідки кібератаки”, – наголосив Зеленський.
До речі, раніше президента США Джо Байдена на пресконференції запитали, якою може бути відповідь на російські кібератаки проти України. Той відповів, що вона буде дзеркальною.
“Одна справа – визначити, що вони продовжують кіберзусилля. Що ж, у такому разі ми можемо відповісти тим самим – кіберзусиллями”, – наголосив Байден.
Крім цього, він пригрозив Росії небаченими санкціями у разі нового вторгнення в Україну.
Байден добре знає про кібератаки
Речниця Білого Дому Джен Псакі уточнила, що президент США поінформований про останні агресивні дії Росії. Зокрема, кібератаки та воєнізовану тактику.
За словами прессекретарки, президент підтвердив, що на ці дії дадуть рішучу, взаємну та згуртовану відповідь.
Нагадаємо, що Україна пережила найпотужнішу за останні роки кібератаку на урядові сайти та ресурси про це інформує “РБК-Україна”.
Близько четвертої ранку в п’ятницю, 14 січня, всі оперативні сили української системи кіберзахисту були підняті по тривозі. Невідомі хакери розпочали потужну та велику атаку на більш ніж 70 веб-сайтів державних органів та міністерств.
Близько десятка з них вдалося одразу ж зламати. У тому числі, під нападом опинилися Міністерство закордонних справ, Міністерство освіти і науки, Вища рада правосуддя, база Транспортного страхового бюро, система електронного суду, а також портал держпослуг “Дія”.
“За останні чотири роки це найпотужніша атака. Принаймні з її охоплення”, – заявив заступник голови Держспецзв’язку Віктор Жора.
Через три дні більшість інформаційних ресурсів відновили роботу. Частина сервісів, як, наприклад, реєстр транспортних страхових полісів, досі “лежать”.
Правоохоронці та IT-фахівці продовжують з’ясовувати, які шкоди завдала атака і які ще “подарунки” залишили хакери всередині українських веб-ресурсів. Головного підозрюваного у цьому злочині вже названо. Влада впевнена, що за нападом стоїть Росія.
Підготовлена провокація
“Вся інформація про вас стала публічною, бійтеся і чекайте гіршого. Це вам за ваше минуле, сьогодення та майбутнє”, – оголошення з такими словами з’явилося на стартовій сторінці зламаних сайтів рано вранці 14 січня.
Хакери російською, українською та польською розмістили повідомлення з однаковим текстом. З нього випливало, що кібератака – це помста Україні за “Волинь, ОУН УПА, за Галичину, за Полісся та за історичні землі”.
Більш ніж очевидна спроба зломників перекинути відповідальність на Польщу не вдалася. Наприклад, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки відразу звернув увагу, що текст польською писав “не носій мови”.
У РНБО зазначили, що цей текст просто перекладено через Google-перекладач. У Варшаві взагалі засудили атаку на українські урядові ресурси та висловили стурбованість опублікованою дезінформацією.
Перші заяви відповідальних посадових осіб свідчили про те, що кібератака – це лише “дефейс” (втручання в роботу сайту для зміни його стартової сторінки), а бази даних держорганів не постраждали. Частину інформаційних ресурсів свідомо відключили, щоб уникнути нових атак, а деякі цифрові продукти, наприклад, мобільний додаток “Дія”, взагалі змогли уникнути шкоди.
До розслідування механізму нападу та для пошуку його організаторів українські силовики залучили іноземних колег. Вже незабаром вони дійшли висновку, що за першим “поверхневим” зломом може ховатися впровадження в урядові системи значно небезпечнішого вірусу-вимагача. Його метою може бути активація у певний момент та знищення всіх даних на “зараженому” комп’ютері. Це припущення підтвердилося 18 січня, коли такий вірус WhisperGate був виявлений на ресурсах деяких постраждалих відомств.
Джерело: korupciya.com