Податкова розкрила схему: в Україні компанія заробила мільйони на соняшниковій олії через махінації з ПДВ
Державна податкова служба (ДПС) викрила підприємство, яке у період 2019-2020 років експортувало за кордон соняшникову олію, але при цьому мінімізувало сплату податку на додану вартість (ПДВ). Підприємство з Харківської області в такий спосіб ухилилося від сплати податку на суму понад 114 млн грн.
Як з’ясувалося, закуповували продукцію у постачальника, який не мав найманих працівників, лабораторій та основних фондів. Про це повідомляє пресслужба ДПС.
“Надалі придбаний товар експортується за договорами комісії через комісіонерів, які створені у терміни проведення операції з реалізації олії соняшникової та здійснювали діяльність протягом 2-3 місяців із моменту реєстрації, в подальшому не звітують, не в повному обсязі відображають доходи від господарської діяльності, чисельність 1-2 особи”, – йдеться в повідомленні.
Тому в результаті проведення цих операцій валютний виторг від іноземних покупців за відвантажену на експорт соняшникову олію в Україну не надійшов. Підприємство ухилилося від сплати податку на додану вартість у розмірі понад 114 млн грн.
Раніше стало відомо, що з України до Угорщини постачали під виглядом солі контрабандні цигарки. При цьому замовником виявився син ексзаступника міністра транспорту та зв’язку Володимира Бадагова – В’ячеслав Бадагов. Він має свій бізнес і компанії в Україні, найбільше у Кременчуці, Горішніх Плавнях та Києві.
Як виявилося, у 2021 році було три партії постачання контрабанди. Вони оцінюються приблизно в $3,06 млн.“Скрутки” обкрадають держбюджет
З левової частки зароблених в Україні грошей не сплачується податок до бюджету. Це стосується і великого бізнесу, який використовують “скрутки” для ухилення від ПДВ, занижує реальні обороти та не показує справжнього прибутку, і простих українців, які не декларують додаткові доходи.
“Скрутки” передбачають перепродаж імпортного ПДВ. У схемі бере участь імпортер товарів, ввезення яких неможливе без сплати на митниці ПДВ. Податок становить 20%, тобто, якщо ввезли товар на 10 млн грн, імпортер платить 12 млн грн. При цьому 2 млн. вважаються податковим кредитом, сумою, яку має повернути імпортеру держава.
Але якщо головні покупці імпортного товару торгують на ринках або у дрібних роздрібних магазинах без касових апаратів, документи цей товар їм не потрібні. І якщо імпортер продав такому бізнесу всю партію товару за 12,5 млн грн готівкою, він уже відбив усі свої витрати та отримав прибуток.
“Заробити” додатково він може за допомогою 2 млн ПДВ, що залишилися “на папері”. Для цього через посередника за готівку продають повторно документи на товар. Через війну остаточний покупець документів отримує зобов’язання від держави відшкодувати йому ПДВ.
За підрахунками в.о. голови Державної податкової служби (ДПС) Євгена Олійникова, в Україні щомісяця намагаються “скрутити” 1,5 – 2 млрд грн з податку на додану вартість (ПДВ). За його словами, “скрутками” займається 7-8% компаній від загальної кількості платників ПДВ.
При цьому Олійников зазначив: щомісячно ДПС зупиняє податкові накладні 10 – 16 тисяч платників податків. З них 55 – 60% реєструються за результатами поданих платниками податків додаткових документів, що підтверджують справжність угод.
“І вже інше – це те, де у нас справді виникають питання”, – зазначив в.о. голови ДПС. На його думку, багато в чому “скручування” стають можливими через небажання правоохоронних органів притягати до відповідальності тих, хто за ними стоїть.
Олійников стверджує: “скрутки” припиняться після того, як правоохоронці замість заступатимуться почнуть їм перешкоджати. Насамперед, за його словами, йдеться про Державну фіскальну службу (ДФС) та податкову міліцію.