Олігархи спалились! Прямо у Швейцарії: схему викрито. Сховати не вдалось – дізнались всі!
Коломойський, Ахметов та низка посадовців і бізнесменів «засвітились» у новому витоку документів зі швейцарського банку
Українські олігархи тримають гроші в одному з найбільших швейцарських банків – Credit Suisse.
Про це йдеться у розслідуванні, яке провела німецька газета Süddeutsche Zeitung та OCCRP.
У витоку зі швейцарського банку знайшлись рахунки відомих та заможних українців — зокрема, олігархи Ігор Коломойський та Рінат Ахметов, бізнесмен російського походження Павло Фукс, ексголова «податкової» Роман Насіров та навіть колишній прем’єр-міністр Павло Лазаренко.
Цей витік отримав назву SuisseSecrets, «Секрети Credit Suisse».
Журналісти з п’яти континентів переглянули тисячі банківських записів, опитали інсайдерів, кримінальних прокурорів, дослідили судові записи і фінансові звіти, щоб зробити свої висновки, передає «Слідство.Інфо«.
Дані охоплюють понад 18 000 рахунків, які були відкриті за останні понад 70 років. Загалом йдеться про більше ніж 100 мільярдів доларів.
У витоку даних Credit Suisse 2,5 тисячі українців. Серед них опинилися і люди із десятки найбагатших українців за версією журналу Forbes Україна — Рінат Ахметов та Ігор Коломойський.
Так, свої рахунки у швейцарському банку олігарх Рінат Ахметов переважно ділив з топ-менеджерами керівної компанії його бізнес-групи, SCM. Загалом журналісти виявили у них більше 50 банківських рахунків, баланс на одному з яких сягав 497 мільйонів франків у 2016 році.
Якщо рахунки Ахметова були напряму пов’язані з його бізнесом, то походження рахунків Ігоря Коломойського не здається таким очевидним.
Як виявили журналісти, у Коломойського був один рахунок на своє ім’я, на якому було понад 27 мільйонів швейцарських франків. І ще один рахунок на імена його матері, дружини та дочки. Цей рахунок мав баланс понад 3 мільярди франків у 2007 році.
Походження цих грошей Коломойський пояснив продажем акцій Evraz.
Evraz Group — міжнародна металургійна і гірничодобувна компанія. Входить до числа п’ятнадцяти найбільших виробників сталі у світі. У 2007 році Evraz Group купила п’ять гірничо-металургійних підприємств в Україні у групи «Приват» Ігоря Коломойського. За це Evraz заплатила близько мільярду доларів грошима, а решту суми Коломойський одержав у вигляді акцій Evraz. Згодом, схоже, Коломойський продав ці акції.
Коломойського та його бізнес-партнера Геннадія Боголюбова підозрюють у виведенні з найбільшого українського банку — ПриватБанку — 5,5 мільярдів доларів. Зараз вже державний банк судиться із олігархом у кількох країнах, зокрема, і у Великобританії, де розглянуть справу ПриватБанку вже майже за два тижні.
Послугами Credit Suisse користувалися й інші українські бізнесмени. Як стало відомо з витоку, ще одним клієнтом цього банку був відомий російсько-український бізнесмен Павло Фукс, який за оцінками того ж Forbes Україна посідає 67 місце серед найбагатших українців.
Фукс став клієнтом Credit Suisse у 2014 році, і його рахунок налічував 17 млн франків у 2015 році.
Павло Фукс відомий тим, що викупив 2 мільярди гривень боргу Київського метрополітену. А минулого року він потрапив під санкції РНБО через зв’язок з нафто-газовими махінаціями часів Януковича — зокрема, через придбану ним компанію «Голден Деррік».
«Голден Деррік» була повʼязана з екс-міністром енергетики часів президентства Віктора Януковича Едуардом Ставицьким. І саме ця компанія отримала дозволи на розвідку та видобуток нафти й газу в 2012-2013 роках поза конкурсом, тому що третина її капіталу належала державній НАК «Надра України».
Ще одним представником бізнесу серед фігурантів витоку Suisse Secrets став закарпатський бізнесмен Орест Фірманюк. Офіційно Фірманюк – митний брокер, власник низки фірм, що працюють в сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Колишній очільник Державної митної служби Максим Нефьодов у часи перебування на посаді називав Фірманюка «контрабандистом №1 України». Цього року Фірманюк потрапив під санкції РНБО, як один з ТОП-10 контрабандистів України.
Згідно даних SuisseSecrets, Фірманюк мав аккаунт у Credit Suisse з 2011 року, і мав на рахунку з понад 60 тис франків на у 2015 році.
Джерело: korupciya.com