Головні правила осінньої обрізки плодових дерев і кущів. Коли і як правильно це робити, щоб урожай був на славу
Восени обрізають плодові дерева лише в регіонах з помірними кліматичними умовами.
Це тільки на перший погляд здається, що стрижки придумані виключно для людей. Дерева і кущі нітрохи не менше потребують такої процедури, причому не тільки заради краси, а й для здоров’я. Красивий і доглянутий сад неможливо створити без грамотної обрізки. Але щоб отримати бажаний результат, важливо відповісти на три головні питання: що стригти? коли? і навіщо?
Повідомляє miysvit.pp.ua, із посиланням на facedobra.com
Саме про це ми і поговоримо сьогодні, адже осінь — найкращий час для такої теми.
Терміни проведення обрізки плодових дерев і кущів восени своїми руками
Варто відзначити той факт, що восени обрізають плодові дерева лише в регіонах з помірними кліматичними умовами. У північних областях цього робити не рекомендується. Рослини не встигнуть відновитися до настання холодів, тому кора на місці зрізу може замерзнути. Це призведе до висихання деревини і подальшої загибелі зелених насаджень.
Краще всього, обрізати плодові дерева у вересні або жовтні. У цей час рух соків всередині рослини сповільнюється. Варто придивитися і до місячного календаря, помічено, що якщо проводити процедуру за кілька днів до молодика, дерева відновлюються значно швидше.
Навіщо потрібна обрізка плодових дерев і кущів восени
Обрізку садових рослин восени проводять одним з двох способів: проріджуванням чи зменшенням. Цілі цієї процедури наступні:
- захистити довгі гілки від надмірного навантаження снігу
- підвищити родючість підрізаних дерев по весні;
- отримати ефект омолодження, що досягається при обрізанні старого дерева;
- продовжити вік дерева або куща;
- поліпшити здоров’я рослини, видаляючи засохлі і мертві гілки.
Не варто обрізати гілки бездумно. Необхідно дотримувати деяких правил, без яких позитивний ефект не буде досягнутий.
Обрізка дерев восени для початківців
Приступаючи до обрізанні дерев, дуже важливо орієнтуватися не тільки в тому, як правильно вибрати інструменти і час, але і яку краще всього застосувати технологію видалення зайвої рослинності. Адже саме з останнім пунктом у початківців садівників найчастіше трапляються проблеми. Представлені тут картинки допоможуть краще зорієнтуватися, які саме елементи дерева слід зрізати передусім і яким способом робити це краще всього.
Гілки, що підлягають обов’язковому видаленню
Всім відомо, що насамперед вирізають сухі та хворі гілки. Потім ті, що ростуть усередину крони або заважають один одному. Далі необхідно дивитися на кут між гілкою і стовбуром.
Чим він ближче до нуля (або 180 градусів, якщо відгалуження спрямовані вниз), тим менше ці гілки схильні до плодоношення.
Тому досвідчені садівники прагнуть залишити (або сформувати такими) максимально можливу кількість гілок, що ростуть перпендикулярно до стовбура. Адже саме на них формується найбільша частина «плодушек», які є основою майбутнього врожаю
У разі неправильного зростання каркасних гілок, обрізати їх небажано. Найкраще розтягнути такі гілки з допомогою мотузки і зафіксувати. Через 2-3 тижні можна їх відпустити, а можна залишити дерево в такому стані до самої весни.
Особливості вирізування гілок
Важливо не тільки визначити потрібні для видалення гілки, але зрізати їх правильно. Використовують при цьому такі прийоми. Тонкі гілки вирізують за допомогою секатора, для товстих — застосовують пилу. При цьому дуже важливо залишати на дереві як можна більш рівні зрізи, а також використовувати правильні техніки прибирання гілок. Помилки тут чреваті зниженням врожайності, розвитком хвороб і навіть загибеллю дерева в цілому.
Також дуже важливо враховувати, що чим більшу кількість рослинності зрізають, тим сильніше дерево обростає новими пагонами. Тому, перш ніж приступити до обрізки, необхідно уявити собі, як воно має виглядати в майбутньому.
Секрети осінньої обрізки дерев і чагарників
У самій справі поле діяльності відкривається дуже велике, адже майже кожен садовий житель потребує якщо не обрізки, то хоча б мінімального рівняння. Одні рослини слід правильно підготувати до зимових випробувань, інші доводиться позбавляти «шевелюр», щоб врятувати від ворогів (шкідників і збудників хвороб), треті встигли постраждати від підступів стихії в період вегетації і їм терміново потрібне втручання.
Порада: осінню обрізку почніть після листопаду, коли припиняється сокорух і для рослин наступає період спокою. Ну а закінчити процес необхідно до настання морозів. Тільки в цьому випадку стрижка не послабить рослини, а, навпаки, зміцнить їх імунітет. І не варто дуже старатися — обрізка повинна бути щадною, щоб ваші улюбленці не отримали занадто сильний стрес.
Зимівля з травмованою або загущеною кроною небезпечна для рослин, тому восени насамперед необхідна санітарна обрізка всіх культур, а також потрібно проріджувати гілки.
У першому випадку дерева і кущі позбавляють від зламаних і засохлих гілок, які не плодоносять. Особливу увагу слід приділити гілкам, ураженим шкідниками і хворобами. Такі ділянки особливо добре помітні після того, як дерева розлучаться з листям.
Обрізку всередині крони часто називають проріджуючою (вирізають гілки, які перешкоджають доступу світла або перехрещуються і труться один об одного, пошкоджуючи кору). Зайвими можна назвати і пагони, що відходять від стовбура вгору під гострим кутом. І не забудьте безжально вирізати вовчки — пагони, які виростають на центральному провіднику і скелетних гілках.
Ще один вид осінньої обрізки сміливо можна назвати адресною, тобто прийнятною для конкретної групи рослин. І тут, як водиться, скільки груп, стільки і тонкощів процесу.
Як підвищити врожайність восени
- Осіння обрізка дерев може бути націлена на підвищення врожайності саду. Щоб досягти мети, необхідно дотримуватися кількох правил.
- Горизонтальні відгалуження приносять більше плодів, тому гілки, розташовані паралельно землі, підрізати не потрібно.
- Якщо гілки, що утворюють каркас рослини, ростуть неправильно, їх потрібно не підрізати, а виправляти. Для цього прив’яжіть гілку до мотузки і відтягніть до максимально можливого кута. Закріпіть мотузку кілочком в землі і залиште на два тижні. Процедуру потрібно повторювати до тих пір, поки гілка не прийме правильне положення.
Ці прості поради допоможуть підвищити врожайність саду. Тільки виправлення гілок варто проводити повільно і акуратно, щоб гілка не зламалася. Інакше її доведеться спилювати.
Обробка старих дерев
Проводячи обрізку дерев восени у вересні, жовтні або листопаді, обов’язково треба враховувати їх вік. Для старих екземплярів вона проводиться один раз на 2-3 роки. Чому так рідко? Тому що бруньки старих дерев перестають плодоносити. Для цього слід:
- Провести омолоджуюче підрізування, видаляючи гілки, які старші 4 років. При цьому залишити товщі гілки верхніх.
- Видалити пагони в середині крони, криві, переплетені, хворі, сухі і поламані, уражені лишаєм.
Крім того, потрібно врахувати такі нюанси:
- Підрізка кожен рік може стати небезпечною для яблунь, груш, слив та вишень, тому що веде до «завмирання» дерев на одному рівні, їх плодоношення після цього сильно знижується.
- З іншого боку, проводячи щорічну обрізку плодових дерев, можна знизити вплив мікробів і збільшити рівень опірності хворобам. У цьому полягає її відмінність від обрізання, що виробляється тільки один раз за кілька років.
- Вирізається стільки ж гілок, скільки зросло в минулому сезоні, але їх кількість не повинна становити більше третини від загального.
- Обрізати гілку можна навскіс над брунькою, що розташовується зовні. Косий зріз забезпечує хороше стікання води, а зовнішня брунька не вплине на загущення крони. Якщо вона сильно загущена, важливо позбутися від старих гілок, на яких з’являється менше зав’язі і плодів. Зростання гілок бажано направляти горизонтально.
- Видаляти гілки можна і старі, і нові.
А ось карликові дерева сильно обрізати не варто, адже вони набагато повільніше ростуть. Це і є причиною того, що бажано обрізати карликові дерева в щадному режимі. Такі маніпуляції дадуть можливість отримати зі старих дерев більший урожай, захистити їх від хвороб і шкідників. Ці дії допоможуть підготувати сад до зими.
Як правильно підрізати дерева або який спосіб більш правильний, кожен вирішує сам, адже від цього залежить не тільки врожайність дерев, але й краса саду.
Джерело: miysvit.pp.ua