Економіка РФ на межі – найстрашніше для росіян попереду: зупиніть війну!
У РФ очікується падіння ВВП на 20% у другому кварталі, значне прискорення інфляції Росія ще має резерви, ресурс. Є фонд добробуту, золотовалютні резерви. Щоправда, лише близько половини – решта “заморожено”. Є золото. Але його буде проблематично продати, тому що покупці, враховуючи санкції, навряд чи наважаться на такі операції з РФ.
Про це виданню “Коментарі” повідомив керівник відділу аналітики компанії Forex Club Андрій Шевчишин.
Як мінімум 200 млрд доларів — близько 30% від загального ресурсу, що знаходиться саме в Росії. І вчора Центробанк РФ ухвалив нестандартне рішення для того, щоб стабілізувати внутрішню ситуацію. А саме – обов’язковий продаж 80% валютного виторгу, отриманого з 1 січня 2022 року.
Саме це зараз дозволяє рублю утримуватись на плаву. І тоді як комерційні банки встановлюють курс від 160 до 200 рублів за долар, торги на міжбанку велися за курсом 90, або навіть нижче 90 руб за долар. Це з активною допомогою з боку експортерів. Також було ухвалено рішення щодо фактичної легалізації капіталу.
Сьогодні вже були цікаві новини про те, що пішли проблеми з постачанням з Європи і не лише. Вже неможливо здійснювати звичні операції. Багато компаній йдуть. Scania, Volvo (а це вантажні автомобілі, двигуни, запчастини) і таке інше.
У перспективі це призведе до серйозних проблем. До того ж, проведення самих військових дій проти України, за деякими даними, обходиться РФ у 20 млрд дол – на день. Тобто, 200 мільярдів, що залишилися, можна так “спалити” за десять днів.
При цьому Центробанк РФ неспроможний здійснювати інтервенцію (дія центрального банку країни на валютному ринку, спрямована на підтримку чи ослаблення національної валюти – прим. ред.), оскільки російський ринок закрито і відкриється він не раніше 5 березня.
Тим часом, активи РФ обрушилися. Учора Сбербанк у Лондоні впав на 75%. Отже, Росія йде на жорстку посадку. За деякими розрахунками, очікується падіння ВВП на 20% у другому кварталі, значне прискорення інфляції, що пов’язано з різким ослабленням рубля та зростанням цін на будь-який імпорт.
Вартість дефолтних свопів зросла до таких розмірів, що свідчить про можливий дефолт Росії. Тобто вона може відмовитися платити за своїми зобов’язаннями. І це ще не весь санкційний пакет застосовано. Немає поки що повноцінної відмови від російських нафти та газу.
А Газпромбанк, через який здійснюються операції із розрахунків за ці енергоресурси, ще не під санкціями. А от, якщо і він потрапить до “чорного списку”, то система може сколапсувати. Звичайно, від цього страждає і Європа. Але для РФ наслідки будуть значно суттєвішими. Вартість кредитів там уже злетіла, вартість іпотеки – злетіла, фінансова система згортається.
Що ще може зробити Захід? Відмовитися від російських вуглеводнів.
Економіка РФ повністю залежить від газу та нафтодоларів. І ембарго на нафту та газ із РФ з боку ЄС та інших основних покупців буде черговим дуже відчутним ударом по економіці. Росія, зрозуміло, намагатиметься переорієнтуватися на Китай. Внаслідок чого стане дуже сильно від нього катастрофічно залежною. Тобто, вони як партнери, але РФ точно в ролі молодшого, залежного.
Диверсифікувати свої постачання вона вже не зможе. Тому що навіть торгівля з такими своїми союзниками як Венесуела та Північна Корея – це не той рівень доходів, які приносила торгівля з ЄС, США і так далі.
У разі запровадження ембарго на торгівлю російськими газом та нафтою ВВП країни-агресора втратить відповідно 3% та 1,2%. Ці втрати в десятки разів більші, ніж втрати економіки Європи.
Про це йдеться в дослідженні Кількісного інституту світової економіки (IfW).
Внаслідок заборони на торгівлю російським газом економіка РФ знизиться на 2,9%. Росія є найбільшим експортером газу. Країна експортує 200 млрд куб м газу на рік.
У разі накладання ембарго на торгівлю російською нафтою ВВП РФ може знизитися на 1,2%.
“Наші розрахунки мають зразковий характер, але вони чітко показують, що середньострокові економічні наслідки торговельного ембарго вдарять по Росії набагато сильніше, ніж по західних союзниках”, – дослідник у сфері торгівлі Кількісного інституту світової економіки Гендрік Махлков.
Джерело: korupciya.com